Časté dotazy

Jaký je rozdíl mezi optometristou a očním lékařem? 

Oční lékař je člověk, který studoval lékařskou fakultu, má vlastní ordinaci a kartotéku pacientů, kteří jsou u něj registrovaní. K očnímu lékaři chodíme na pravidelné kontroly zraku, přičemž lékař Vám vyšetří i oční pozadí a změří nitrooční tlak. Dále lékař měří dioptrickou korekci a v závislosti na ní Vám vystaví poukaz na brýle, který můžete uplatnit v naší oční optice. Na druhou stranu optometrista je samostatné povolání. Optometrista smí vyšetřovat pouze přední segment oka, smí přeměřovat Vaší dioptrickou korekci a radit Vám v oblasti brýlových čoček i v oblasti kontaktních čoček. Má též vysokoškolské vzdělání. Optometrista působí většinou v oční optice, jeho služby jsou zpoplatněné a poukaz na brýle od něj nedostanete.

Nosím celý den brýle na dálku a mám unavené oči, co můžu udělat při koupi brýlových čoček?

Nejlepší řešení situace u lidí, kteří nosí brýle stále je Antireflexní vrstva. Je to ultratenká vrstva, která je nanesená na povrchu brýlové čočky. Tato vrstva zamezí nežádoucím odrazům a odleskům např. od umělého osvětlení, monitoru, obrazovky, protijedoucího auta a do oka tak vstupuje více světla než při vidění s běžnou čočkou. V současnosti si na trhu můžeme vybrat z celé škály těchto vrstev, které jsou podle intenzity dělěny do několika cenových skupin. Díky tomu jsou antireflexní vrstvy přístupné všem.

Mám vysoké dioptrie a chci mít tenké a lehké brýlové čočky, je to vůbec reálné?

Ano, tento požadavek je již více reálný než před několika lety. Díky dnešním moderním technologiím se dnes vyrábí plastové čočky s vyšším indexem lomu. To znamená že brýlová čočka je s vyšším indexem lomu tenčí a lehčí. Pokud máte do +- 10 Dioptrií, dá se tato situace esteticky dobře řešit.

Je mi přes 40 let, nosím brýle na dálku i na blízko...

a obtěžuje mě neustálé přendavání brýlí. Je pro tuto situaci řešení?
I na tuto situaci dnešní výrobci brýlových čoček myslí.Nejlepší variantou je spojit Vaší korekci na dálku a na blízko do jednich brýlí. Máte na výběr zněkolika variant víceohniskových čoček.Naši starší spoluobčané jistě znají bifokální čočku s malým zátavem na čočce. Tyto čočky se používají ke korekci na dvě vzdálenosti- na dálku a na blízko. Nevýhodou těchto čoček je, že zde není k využití střední vzdálenost, přechod z dálky na blízko není plynulý a někteří zákazníci si stěžují na nepříjemný skok obrazu při přechodu z jedné vzdálenosti do druhé.Proto je na trhu ještě dokonalejší brýlová čočka, tzv. progresivní,multifokální čočka. Tato čočka se též používá k současné korekci na dálku i na blízko. Její nespornou výhodou však je, že neobsahuje jen tyto dvě vzdálenosti, ale všechny vzdálenosti, které probíhají od korekce na dálku po korekci na blízko a tím je zde navíc i střední vzdálenost. Tudíž s touto čočkou uvidíte i třeba na počítač.Tato čočka je konstruována tak, že uvnitř této brýlové čočky je zabudován progresivní tunel se všemi vzdálenostmi, který je viditelný pouze pro Vás jako pro nositele.Nositel jistě ocení, že při přechodu z jedné vzdálenosti do druhé obraz neskočí, ale plynule přejde.

Je pravda, že se plastové čočky snadněji poškrábou, než minerální čočky?

Ano, je to pravda, ale jen do určité míry. Je dobré poukázat na to, že se již v současné době minerální skla netvrdí, a v případě pádu se z nich stává nebezpečná zbraň, neboť se tato čočka při pádu roztříští.Moderní plastové brýlové čočky s kvalitními povrchovými úpravami jsou kvalitní a velmi dobře odolávají otěru. Vyzkoušejte například novou povrchovou úpravu Crizal Forte.